Про що книга “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”?

Назва: Хіба ревуть воли, як ясла повні?

Автор: Мирний П.

Мова: Українська

Країна: Україна

Жанр: Роман

Рік: 1875

Опис сюжету роману

Чотири частини роману розкажуть нам такий сюжет:

Йшов Чіпка якось полем та побачив там дівчину чарівну та спритну й кругленьку – в неї закохався й подумав, що вона дочка місцевого москаля. Далі події роману повертаються на 20 років назад: прийшов до села чоловік, який був схожий на парубка, що йшов з заробітків.

Прийняли його в селі і він одружився з місцевою дівчиною з некрасивих.  А потім пішов він на заробітки, коли дружина отримала звістку, що це москаль. А потім виявилося, що це був наймит польский з такою вдачею. Але жінка вже вагітна була, а громада не прийняла те дитя.

Так і ріс Чіпка окремо від дітей, а мама його тяжко працювала та не було видно тої праці на харчах у її домі. Коли виріс Чіпка, Мотря хотіла влаштувати сина на роботу до чоловіка, який дратував парубка -так його і звільнили. Після цього хлопець пішов пасти худобу – там і подружився з однолітком Грицьком.

Помирає бабуся Чіпки. А коли йому 17 років було, то відмінили кріпацтво – це гірше неволі стало для його діда, бо платити за землю він не мав чим. Так дідусь потрапив до в`язниці ,але ще встиг розповісти онукові про батька хлопчини.

Коли дід потрапив до неволі Чіпка намагався сам пасти худобу та довіри людей не мав, через те, хто батько його. Став старанно працювати в полі – там і зустрів ту гарну та круглу русалку- Галю. Грицько ж покинув пасти худобу та подався на заробітки. А коли прийшов, то сам купив землі, одружився і господарем став.

Частина Друга:

Якось до Пісків завітав січовик – багато цікавого розповідав про минуле своє – так і одружився на місцевій Марині Зайцевій. Поки чоловік орав поле, Марина виховувала сина, котрого назвали Іваном. Виховував чоловік сина мудро та помітив, що не до вподоби тому корені козацькі.

В село прийшло лихе: стали селяни кріпаками. Ця участь минула тільки рід козацький, до якого був записаний Мирон з дружиною, але ніхто не послухав порад Миронових, коли той доводив походження своєї крові.

Як померли Мирон з Мариною, Іван з Мотрею біди зазнали з Максимом: він був працьовитим, але споював хлопців та блудив дівчат – у москалі так і потрапив. Забрали тоді  батьки у Максима усе, тільки хата й залишилася, але не мав той туги по втраченому.

Частина третя

У Чіпки відбирають землю, бо ніби є у неї інший справжній власник. Чіпка нависніє з того та шукає справедливості, але знаходить тільки товариша для пияцтва і того, хто ласий до грошей. В суді Чіпка розуміє, що не дістанеться правди і йде напитися – з того часу напідпитку приходить додому і пропиває з нього добро.

Чіпкіна мати вже й з дому пішла, а він все гуляє. Та одного дня все ж перестав він пити та жалкував за такі вчинки, але товариші були ті ж самі і намовили його на діло,  після якого загинув сторож. Заарештували за вбивство Чіпку, але дружина Грицька вважала, що так бути нее має. Навесні Чіпка знову став господарем і повернув додому маму, але пропадав по вечорах.

Частина 4.

Виявилося, що Чіпка хотів засватати дочку москаля, а вона була вже засватана – Чіпка викупив кохану і вони побралися, хоча батьки нареченої були не в захваті з того. Став Чіпка великим та поважним чоловіком у селі, але був скинутий з посади через своє минуле крадія-вбивці.

Потім помер Максим-москаль,а хата Чіпки стала притоном, з яким боролась його дружина, але підтримувала мати, бо стара вже звикла до нього за роки. А після смерті Явдохи ще гірше стало, бо вважав Чіпка, що дружина винна у смерті матері його.

Одного разу товариство Чіпки йшло на діло з якого повернулося геть у крові. А в їхню хату постукала дівчинка, бо її родину вирізали – дівча ведуть до влади, а Галя повісилася.

Минув рік і усю банду повели соромом по селі перед судом. Просив чіпка матір чекати на нього, але старенька померла. А з їхньої хати зробили шинок.

[Total: 0    Average: 0/5]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *